Pre-sales

רוצים לקבל מידע על הזדמנויות רכישה, השקות חדשות ומבצעים חמים?

השאירו פרטים ותתעדכנו לפני כולם

  כיצד משפיע תהליך השימור על מחיר הדירה?

  25.03.2022

  גלובס

  דרור אוהב ציון

  שימור מבנים בישראל צבר תאוצה בעשור האחרון וכיום ישנם בניינים רבים בפריסה ארצית שמתבצע בהם תהליך שימור.
  שימור המבנים היא פעולה אדריכלית-הנדסית שמטרתה להבטיח המשך תקין ושלם של המבנים, במסגרת זו נעשות פעולות להגנה על המבנה, ייצוב וחיזוק שלו כדי שיוכל לשרוד לאורך שנים.

  השימור לרוב מתבצע במבנים שיש להם ערך ייחודי מבחינה היסטורית, אדריכלית או תרבותית. כך למשל מבנים בעלי חשיבות לאומית שהיו בהם אירועים שהשפיעו על התפתחות המדינה, או שהם חלק בלתי נפרד מבנייתה של עיר מסוימת, או שהם מסמלים תקופה שרוצים להנציח, או שהם מייצגים תרבות של העיר או המדינה, מבנים בעלי משמעות אומנותית וכדומה.

  ישנן סוגים שונים לשימור מבנים – החל מייצוב ושימור הקיים, שיחזור המבנה למה שהיה בעבר ללא תוספות, שיקום והתאמה מחדש, בנייה חדשה של המבנה, העברה שלו למקום אחר, שכפול או הרכבה מחדש. בישראל לכל סוג של שימור יש דרגות חומרה שונות מבחינת הרשויות המקומיות, המשפיעות על רמת הפירוט בהנחיות הבינוי ועל החופש התכנוני של היזם.

  בישראל רוב הבניינים שמיועדים לשימור הם בעלי ערך היסטורי למדינה, תרבותה והמורשת שלה. הגוף שמחליט על שימור המבנים היא העירייה, ובהתאם לדרגת החומרה של השימור היא מוציאה הנחיות מדויקות ליזמים ולקבלנים המבקשים לבנות או לחדש באזור מסוים. כך למשל, החובה לשמור על עיצוב אדריכלי מקורי, על הצבעים, החזיתות, מעקות בחדרי מדרגות, הריצוף, החומרים שמהם עשויים החלונות וכיוצ"ב.

  הערך המוסף של רכישת דירה בבניין לשימור לעומת בניין רגיל, הוא כמובן ערך של יופי ואסתטיקה, התחושה של מגורים במבנה היסטורי, בעיצוב אדריכלי ייחודי ועם אופי תרבותי מיוחד. לדירות בבניינים לשימור יש גם עלות אבסולוטית יקרה יותר כמו למשל דרישה לשימוש בחומרי בנייה איכותיים יותר\ יקרים יותר, או  תקרות גבוהות ועוד.

  מבחינת כלכלית, הפערים הכספיים בין דירה במבנה לשימור לדירה רגילה נחלקים לשניים: בעלות הבנייה למ"ר ליזמים ולקבלנים ישנו פער של כ-40%-50% המשתנה כאמור בהתאם לדרגת החומרה של השימור. ככל שהשימור יותר מחמיר – העלויות, המורכבות ומשך זמן הבנייה ליזם יהיו גבוהים יותר, ובהתאם עלות הבנייה למ"ר. מבחינת שיווק הדירות, פערי המחיר נעים בין 5-15% בתלות בחומרת השימור ואיכות המוצר המוגמר.

  כך לדוגמה, בפרויקט שדרא משווקת ביפו, שני סוגי מבנים, האחד כולל בניין לשימור בדרגת שימור לא מחמירה – חזיתות בלבד, והשני הוא בניין רגיל. המשקל שנתנו בשיווק למחיר הדירות בשימור מסתכם בכ-5% לטובת המבנים לשימור. בבניין לשימור המחיר למ"ר הסתכם ב-43-45 אלף שקל למ"ר ובבניין הרגיל ב-41-43 אלף שקל למ"ר.

  דוגמה נוספת לעניין זה: דירה לשיפוץ בשטח 144 מ"ר בטאבו בנכס הנ"ל, נמכרה לפני מספר חודשים במחיר של 7.9 מיליון שקל. ההערכה היא שלולא היה מדובר בבניין לשימור, הדירה היתה נמכרת בכ-12% פחות.

  למרות ההבדל בעלויות, ניתן לומר שהביקוש למבנים לשימור בערים כמו תל אביב וירושלים הוא גבוה ונובע בעיקר מקרב אוכלוסיה אמידה אשר פחות רגישה למחיר ומעריכה אסתטיקה, וערכים אדריכליים, תרבותיים והסטורים.

   

  רוצים להתעדכן בדברים הכי מעניינים שקורים בשטח?
  ציינו מה מעניין אתכם ונצרף אתכם לרשימת התפוצה שלנו.

   לאחרונה...

   שוק הנדל"ן הישראלי מתקרב לשוק ההון

   שוק הנדל"ן ידוע כשוק די סולידי ויציב, עם תהליכים ושינויים איטיים יחסית, בגלל משך הזמן...

   ניתוח שוק: צניחה חסרת תקדים בבניית צמודי הקרקע

   כל מה שכדאי לדעת באינפוגרפיקה הבאה על פי ניתוח שערכנו מתוך נתוני הלמ"ס.

   איפה אפשר עדיין להגשים את החלום של בית פרטי?

   על הטירוף שאוחז בשוק צמודי קרקע ואיפה אפשר עדיין להגשים את החלום?

   כמה שווה ממ"ד בת"א?

   מדובר בפרויקט התחדשות עירונית בצפון הישן של ת"א, שנמצא בשלבים הראשונים של התכנון והמו"מ עם...

   דילוג לתוכן